W dzisiejszym zabieganym i zwariowanym świecie trudno czasem znaleźć odpowiedni sposób na relaks i wyciszenie. Metodą, która pomaga wielu osobom uspokoić się i odprężyć, a nawet pomaga w zasypianiu, jest ASMR. Co oznacza ta dziwnie brzmiąca nazwa?

Słów kilka o ASMR

ASMR to skrót od angielskich słów „Autonomous Sensory Meridian Response”. Na język polski można to tłumaczyć jako czynniki wyzwalające poczucie relaksu i przyjemności. Bodźce wykorzystywane w ASMR oddziałują na nasze zmysły i mózg w taki sposób, że odprężamy się i oddajemy błogiemu relaksowi. U wielu osób ASMR wyzwala także charakterystyczne reakcje takie jak przyjemne dreszcze czy mrowienie podobne do tych, które odczuwamy np. przy masażu głowy. Takie efekty można jednak osiągnąć nie tylko przez dotyk, ale również dzięki m.in. obrazom i dźwiękom – stąd popularność filmów określanych właśnie jako ASMR.

Regularnie śpisz po 8-10 godzin i wciąż czujesz przemęczenie? Może to dobry czas, aby odwiedzić uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl?

W nagraniach ASMR na YouTube wykorzystywane są różne czynności i zjawiska. I chociaż nie ma jednego, które na wszystkich działałoby tak samo, to do popularnych bodźców wywołujących przyjemne mrowienie zaliczyć można m.in. szept, chrupanie, drapanie chropowatych przedmiotów, szeleszczenie np. folią lub kartkami papieru. Ważne są także odpowiednie ustawienia techniczne i sprzęt wykorzystywany do realizacji nagrań, tak aby jak najlepiej oddać dźwięki.

Jeśli filmiki ASMR oglądasz wieczorem i chcesz by pomogły Ci w zasypianiu to pamiętaj o tym, aby przyciemnić ekran komputera lub telefonu. Światło niebieskie również może utrudniać zapadanie w sen.