Znów zdenerwował cię szef, a gdy wracałeś z pracy – korek. Terminy gonią, a stan konta topnieje. Nic dziwnego, że przy takim natłoku obowiązków i tempie życia, któremu dziś jesteśmy poddani, często znajdujemy się w ciągłym stresie.

Są jednak proste sposoby, aby zmniejszyć napięcie, ukoić nerwy i na nowo odnaleźć psychiczną równowagę

  1. Postaraj się odpowiednio zaplanować swój dzień. Zapisując określone zadania, które masz do wykonania, w konkretnych ramach czasowych, i nie odkładając ich na później, z pewnością nie tylko zyskasz wiele wolnego czasu, ale i dużo spokoju – wiedząc z góry, o której będzie „już po”. Uzyskasz też satysfakcję, widząc własną produktywność.
  2. Daj sobie chwilę wyciszenia. Choćby kwadrans dziennie, w którym wyłączysz smartfon, komputer czy telewizor; wszystko, co może cię rozpraszać. Zdziwisz się, jak dobroczynne skutki dla twojego samopoczucia może mieć chwila codziennej, odprężającej medytacji, w ciszy i spokoju.
  3. Znajdź jakieś hobby, a jeśli już je masz – postaraj się każdego dnia poświęcić na nie chociaż kilka chwil. Oderwanie od codziennych spraw poprzez zajęcie się czymś, co sprawia ci przyjemność, co cię relaksuje i rozwija, będzie wspaniałą formą regeneracji. Przywróci ci zdolność koncentracji i doda nowych sił.
  4. Dystans. Pomyśl – czy naprawdę te wszystkie rzeczy, którymi się przejmujesz, zasługują na aż takie emocje? Czy to coś zmieni, jeśli dojedziesz na miejsce dwie minuty później? Czy słowa zagniewanego szefa naprawdę mają aż takie znaczenie? Odpowiedni dystans do codziennych spraw jest kluczowy w walce ze stresem.
  5. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne. Znajdź chwilę na uprawianie sportu – bieganie, pływanie czy siłownia. Spróbuj odżywiać się zdrowiej i dobrze się wysypiać. Możesz również skorzystać z ziołowych suplementów – takie rośliny jak dziurawiec, żeń-szeń czy rożeniec górski znane są ze swojego dobroczynnego wpływu na stan psychiczny. Nie od dziś przecież znane jest powiedzenie „w zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Więcej artykułów dotyczących zdrowia psychicznego i relaksu znajdziesz w serwisie https://www.wtoku.pl.