Dla tych osób, które cenią sobie miejsca przyciągające ciekawą historią, Gliwice bez wątpienia staną się atrakcyjnym celem wycieczki. Tu, w jednym z najstarszych miast leżących na terenie Górnego Śląska, nudzić się nie można. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Jednym z tych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie, jest tutejszy zamek. Służący dziś jako siedziba muzeum, jest ważnym punktem na turystycznym planie miasta. Dlaczego atrakcji tej warto poświęcić nieco więcej uwagi?

Z kart historii: zamek i jego dzieje

Zamek, którym mogą się pochwalić Gliwice, jest jednym z najciekawszych i najstarszych zabytków w tym mieście. Wzniesiony w początkach XIV wieku tuż przy murach miejskich, odegrał ważną rolę w dziejach miasta. Swą obecną formę zyskał w wieku XVI, kiedy to z woli ówczesnego dzierżawcy miasta, Fryderyka Cetrycza, dokonano jego przebudowy. Ostatnie zmiany związane z wyglądem zamku miały miejsce w XIX wieku, kiedy to powstało wschodnie skrzydło. W swej historii zamek gliwicki pełnił różne role. Miał być obiektem obronnym, pełnił też rolę arsenału i więzienia. Dziś w jego murach mieści się muzeum miejskie, a dokładniej jeden z jego oddziałów.

W świecie muzealnych zbiorów

Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach renowacji, stał się Zamek Piastowski jedną z najważniejszych atrakcji Gliwic. Dzięki ciekawej wystawie muzealnej szybko zyskał on popularność wśród turystów oraz miłośników historii. Dlaczego warto zwiedzić tę wystawę? Prezentowana tu ekspozycja pozwala zwiedzającym poszerzyć swą wiedzę na temat historii miasta. Ciekawą kolekcję stanowią tu zbiory archeologiczne, wśród których można dostrzec wiele ciekawych pamiątek z czasów kultury łużyckiej. Nie brak tu również zabytków z okresu wczesnego średniowiecza, które odkryto w trakcie badań prowadzonych na terenie Starego Miasta. Całość z pewnością zasługuje na uwagę – szczególnie w chwili, gdy zwiedzające wystawę osoby są zainteresowanie Gliwicami i ich historią.

Jeżeli gustujesz w unikalnych miejscowościach naszego kraju, rekomendujemy odwiedzić najpiękniejsze miejsca w Bełsznicy.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jak Gliwice, każdemu mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Zamek Piastowski bez wątpienia zasługuje tu na zainteresowanie, a prezentowana w jego murach wystawa każdemu z nas pomoże w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę i na temat historii miasta, i na temat przeszłości jego najbliższej okolicy.