Ludzie są głodni rozrywki. Zwłaszcza teraz, gdy naprawdę nie mają już na nią zbyt wiele czasu i nawet zwykłe oglądanie telewizji staje się czynnością niedostępną na co dzień, właśnie z powodu braku wolnego czasu. Jeżeli jednak już się go znajdzie, wypadałoby go przeznaczyć na zabawę nieco bardziej wartościową, w której jednocześnie można będzie wziąć udział z innymi osobami, aby poprawić stosunki towarzyskie. Escape room to właśnie ma oferować. Jest on specjalną grą przeznaczoną dla grup, która wymaga od nich współdziałania i logicznego myślenia. To rozrywka polegająca na wydostawaniu się z zamkniętych pokoi. Rozrywka dobra dla każdego – i małych, i tych znacznie starszych.

Na czym to właściwie polega?


Uczestnicy gry zostają zamknięci w wybranym przez siebie wcześniej pokoju i otrzymują określoną w regulaminie ilość czasu na to, by się z niego wydostać. Oczywiście drzwi nie są zamknięte na stałe. W celu zapewnienia graczom maksymalnego bezpieczeństwa tak naprawdę cały czas można otworzyć je od środka, ale chodzi o to, by wyobrazić sobie, że rzeczywiście nie da się przez nie przedostać i wczuć się w fabułę, aby gra była bardziej emocjonująca. Oczywiście drzwi nie da się odblokować tak po prostu. Najpierw trzeba znaleźć albo pasujący do nich klucz, albo otwierający je kod, który trzeba będzie wpisać… no właśnie – czasem nie wiadomo nawet, gdzie. Wszystko rozchodzi się do tego, by wynajdować w pomieszczeniu różne wskazówki, rozwiązywać występujące w nim zagadki i w ten sposób powoli dochodzić do rozwiązania. Zadania mają różne poziomy trudności. Na pierwszy raz warto więc wybrać sobie pokój dla osób początkujących, aby się nie zrazić, gdyż w pokoju trudnym zagadki mogłyby się okazać zbyt skomplikowane dla totalnych amatorów.

Kto bierze udział w grze?


Ten, kto się do niej zgłosi. Oczywiście grupy są zorganizowane i zwykle muszą składać się z przynajmniej dwóch, a maksymalnie czterech, sześciu bądź ośmiu osób. Zasady tyczące się ilości uczestników mogących jednocześnie brać udział w zabawie zawsze występują w regulaminie pomieszczenia albo w jego opisie, tak więc tam wystarczy po prostu zajrzeć. W zasadach pojawia się również informacja na temat tego, od jakiego wieku można korzystać z konkretnych pomieszczeń. Niektóre z nich nie są przystosowane dla dzieci, bo mogą okazać się dla nich zbyt straszne (głównie horrory i thrillery), podczas gdy inne przygotowywane są specjalnie z myślą o nich i dlatego często ich motywem przewodnim są znane bajki bądź filmy animowane. Każdy po prostu jest w stanie znaleźć dla siebie taki pokój zagadek, w którym będzie fantastycznie się bawić i który będzie idealnie dostosowany do jego wymagań wiekowych.

Ile trwa gra?


To też oczywiście zależy i zależy głównie od gry. Na ogół jednak te czas trwania najkrótszych rozrywek wynosi jakieś czterdzieści pięć minut, podczas gdy te najdłuższe mogą trwać nawet i półtorej godziny. Wydaje się długo, ale to wcale tak nie jest. Gdy już jest się w pokoju zagadek i ma się przed sobą mnóstwo zadań do wykonania i tajemnic do rozwikłania, czas płynie jak przez palce i pędzi w zastraszającym tempie. Nim się człowiek obejrzy, już ma wyłącznie pół danego mu czasu na rozwiązanie wszystkich zadań i wydostanie się z pomieszczenia. Bardzo ważne jest więc to, by dzielić obowiązki między sobą. Nie może być tak, że tylko jedna osoba będzie rozwiązywać wszystkie tajemnice. Każdy powinien być odpowiedzialny za coś innego. W tego typu grach liczy się właśnie dobre współdziałanie i umiejętność pracy w grupie. Jeżeli tylko jedna osoba starałaby się wydostać z pomieszczenia, najprawdopodobniej w ogóle by się jej to nie udało, gdyż zabrakłoby jej na to czasu.

Czy warto?


Zdecydowanie! Pokój zagadek będzie świetnym miejscem i na zwykłe (lub bardziej niezwykłe) spotkanie towarzyskie, i na celebrację urodzin, i na imprezę integracyjną bądź inną imprezę firmową. Każdy na pewno znajdzie dobrą okazję do tego, by z niego skorzystać.