Wielu dorosłych i nauczycieli zachęca dzieci do sięgania po klasyczną literaturę. Po skończeniu edukacji pozostaje w nas przekonanie, że tego typu książki są najbardziej wartościowe i można najwięcej z nich wynieść. Nie zawsze jest tak jednak w rzeczywistości. Nie wszystko, co zasłużyło na miano klasyku, jest dobre i może zainteresować dzisiejszego czytelnika, bo większość z nich jest przestarzała i nie może być traktowana jako czysta rozrywka.

Nie warto czytać książek, których się nie lubi


Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zawsze to, że literatura nie ma służyć większym celom, niż rozrywka. Często się o tym zapomina i zmusza do czytania książek, które się zakupiło albo tych, które uważa się za obowiązkowe dla osób wykształconych. Nie ma sensu czytać pozycji, które nie interesują czytelnika, bo każdy ma ograniczony czas. Z książki, która komuś nie podeszła, nie da się wyciągnąć żadnej ciekawej wartości, a do tego pozostaje po niej niesmak. Zamiast tego lepiej sięgnąć po z pozoru mniej rozwijającą pozycję, ale znacznie przyjemniejsza w odbiorze. Czytanie ma być w końcu miłym spędzaniem czasu.

Klasyka jest ciężka do przyswojenia


Książka, której nie da się zrozumieć, nie może być uważana za rozwojową. Tak samo jest w przypadku klasyki, bez względu na to, jak ceniona jest przez środowiska akademickie albo bardziej oczytanych osób. Jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć, o czym traktuje dana pozycja, jej język jest za trudny albo opiera się na nieistniejących już problemach, nie można oczekiwać, że wniesie coś szczególnego do życia osoby, która się z nią zapozna. Niestety czytanie takiej książki będzie zwykłą stratą czasu, bez względu na to, jak bardzo uwielbiana jest. Zamiast tego często lepiej jest zapoznać się z jej streszczeniem.

Nie każda książka klasyczna jest dobra


Niestety klasyki nie stają się klasykami dlatego, że są dobre, tylko dlatego, że wniosły coś do kultury albo literatury. Można wymienić wiele przykładów pozycji, które już w dniu publikacji nie cieszyły się szczególnie ciepłą opinią, ale z jakiegoś powodu przetrwały wiele lat, a czasem nawet stuleci i można zapoznać się z nimi do dziś. Wynika to niekoniecznie dlatego, że były dobre, ale ze względu na ich innowacyjność, pokazywany przez nie przekrój społeczeństwa albo specyficzne podejście do tej sztuki. Jeśli dziś ktoś uważa, że klasyka nie jest warta czytania, to nie ma sensu, żeby się za nią zabierał i marnował na nią czas.