Relaks, wzmocnienie, odstresowanie — wylegiwanie się w wannie ma zalety, o których często się zapomina.
Oczywiście, nie jest to zbyt przyjazne dla środowiska, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz lub dwa razy w tygodniu zażyć kąpieli, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie. Ponieważ zanurzenie się w gorącej wodzie nie tylko nas pociesza, ale ma bezpośredni wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy, stawy i żyły.

Gorąca kąpiel wzmacnia serce.

W gorącej kąpieli naprzemiennie rozszerzamy i zwężamy naczynia krwionośne w tętnicach i żyłach. Zwiększa to przepływ krwi, zmuszając serce do szybszego i mocniejszego bicia tak jak podczas uprawiania sportu. W ten sposób mięsień sercowy zostaje wzmocniony, a to z kolei powoduje ponowne pobudzenie przepływu krwi. Jest to koło sukcesu, które stymuluje cały układ sercowo-naczyniowy i wzmacnia system immunologiczny. Gorąca kąpiel jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chorujesz na serce. Dobrze jest też, gdy patologia jest doskonale kontrolowana, np. dobrze wyrównane nadciśnienie lub osoba, która po zawale serca wróciła do ćwiczeń. W przeciwnym razie najlepiej jest go unikać.

Zapobiega hemoroidom.

W przypadku ostrego kryzysu, to lepiej zrezygnować z gorących kąpieli przez kilka dni, ale jak tylko epizod ustępuje, ciepło będzie złagodzić ból hemoroidów i szczelin odbytu, pomagając zwieracze się zrelaksować, wyjaśnia dr Perez-Siscar. Aby utrzymać dobre samopoczucie i uniknąć nawrotów choroby, zaleca się stosowanie trzech kąpieli w tygodniu.

Gorące kąpiele udrażniają drogi oddechowe.

Wdychane podczas kąpieli opary gorącej wody udrażniają zatoki, oskrzela i płuca. Ciepło poprawia oddychanie i skutecznie łagodzi przeziębienia i inne zapalenia oskrzeli. Ideałem jest dodanie soli morskich, alg lub olejków eterycznych – eukaliptusa, drzewa herbacianego, sosny, rozmarynu lub tymianku – które będą stymulować układ odpornościowy poprzez doładowanie wewnętrznych błon śluzowych z pierwiastkami śladowymi.

Wspomaga sen.

Gorąca kąpiel zapewnia fizyczne i nerwowe odprężenie, które jest wstępem do głębokiego i bardziej regenerującego snu. Działa na stany lękowe i bezsenność, a także na fazę snu. Aby zapewnić sobie dobry sen, zaleca się półtorej godziny przed położeniem się do łóżka wziąć kąpiel w wodzie o temperaturze 39°C-40°C.

Gorąca kąpiel podnosi dobre samopoczucie.

Ciepło zwiększa produkcję endorfin i serotoniny. Te tak zwane „hormony szczęścia” uspokajają system nerwowy i łagodzą napięcie, dając niemal natychmiastowe uczucie dobrego samopoczucia. Nie wspominając już o tym, że częste w zimie depresje i przygnębienie mają tendencję do rozpuszczania się w kąpieli! Ponadto, poruszająca się woda, czy to w wannie, strumieniu lub fontannie, uwalnia jony ujemne, które mają bardzo pozytywny wpływ na umysł, ożywiając go. Zaleca się łączenie miękkiej muzyki i stonowanego oświetlenia, nie zapominając o olejkach eterycznych jodły, antidotum na zmęczenie nerwowe, lub lawendy, idealny do uspokojenia napięcia. Ze swojej strony, brązowe wodorosty są absolutnym środkiem antystresowym.

Łagodzi stany zapalne mięśni i stawów.

Przeciwbólowe działanie gorącej wody działa jak cud po uprawianiu sportu, pracy w ogrodzie lub sprzątaniu, ale także w przypadku rwy kulszowej, lumbago lub chronicznego bólu. Małe ruchy podwodne łagodzą artretyzm, artrozę i reumatyzm. Efekt masażu stymuluje produkcję endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Ciepło ma działanie rozluźniające mięśnie: mięśnie, rozluźnione, będą mniej ciągnąć na stawy, do czego dodaje się pływalność ciała. Dzięki temu stawy są znacznie mniej obciążone, a przez to mniej bolesne. Można dodać olejki eteryczne z eukaliptusa promienistego, geranium lub kamfory rozmarynowej, lub wziąć kąpiel w błękitnych algach kalifornijskich, które znacznie zmniejszają zmęczenie.

Zapobiega przeziębieniom.

Jest to najlepszy sposób na regulację temperatury ciała i oczywiście na jej podniesienie. To najlepszy sposób na uniknięcie przeziębienia.

Kąpiel we właściwym czasie!

Idealna temperatura wody powinna wynosić od 36°C do 39°C. Poza tym, jest to całkowicie możliwe, jeśli możesz to znieść i pod warunkiem, że nie cierpisz na nadciśnienie, choroby układu krążenia lub poważne nieleczone problemy żylne. Aby poczuć wszystkie korzyści, kąpiel należy brać przez piętnaście do dwudziestu minut wieczorem przed kolacją, a nie po niej, tak aby nie zakłócić trawienia.