Klasyczna metoda patchworkowa pierwotnie jest używana do tworzenia różnych elementów odzieży dla domu, takich jak poduszki czy obrusy. Polega ona na łączeniu kawałków tkanin z różnych materiałów i o różnych wzorach, uzyskując kolorowe i bardzo kreatywne wzory. Obecnie stał się on jednym z głównych trendów w modzie na sezon wiosenno-letni, wnosząc odrobinę koloru w czas zabarwiony mrokiem obecnej sytuacji.

Różne techniki tworzenia patchworków.

Istnieje wiele marek, które przyłączyły się do trendu patchworkowego, w tym luksusowe marki jak również wiele bardziej przystępnych cenowo marek odzieżowych dla ogółu społeczeństwa. Możesz znaleźć wszelkiego rodzaju ubrania, które podążają za tym zabawnym trendem, ale możesz również stworzyć swoje własne unikalne elementy w domu – wszystko czego potrzebujesz to kilka skrawków materiału i maszyna do szycia.

Główne techniki patchworków.

Aplikowanie.
Jest to najbardziej kreatywna z czterech technik i opiera się na drukowaniu wcześniej zaprojektowanego rysunku na tkaninie, z różnymi wycięciami, zgodnie z głównym wzorem. Zazwyczaj są one przyklejane do tkaniny bazowej za pomocą kleju termoprzylepnego lub specjalnego kleju do tkanin.
„Ogród babci”.
Technika pierwotnie stosowana w produkcji kołder, z kawałkami tkaniny w kształcie sześciokąta naszytymi na tkaninę podstawową. Każdy z tych skrawków ma inną fakturę i kolorystykę, tworząc niesamowite i bardzo efektowne zestawienie chromatyczne.
Kawałkowanie.
Ta technika jest najprostsza ze wszystkich, i jest zalecana dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z trendem patchworkowym. Wystarczy wyciąć kawałki o geometrycznych kształtach w różnych kolorach, pochodzące z różnych tkanin, by na koniec połączyć je ze sobą za pomocą maszyny do szycia, uzyskując na bazie ścinków nową tkaninę.
Talerz drezdeński.
Do tej ostatniej metody potrzebujemy różnych kawałków tkaniny o tym samym kształcie i rozmiarze, które zszywamy razem, aby utworzyć okrąg. Na środku umieszczona jest ozdobna aplikacja.

Jakie elementy bazują na tym trendzie w sezonie wiosna-lato 2022?

Choć patchworkowy trend mogliśmy podziwiać już na wybiegach w sezonie wiosna-lato 2020, to ze względu na sytuację, jaka miała miejsce w tamtym roku, nie był on wystarczająco pokazywany na ulicach. Z tego powodu, patchwork powrócił do powodzi, zarówno parady i streetstyle, aby przynieść nam jeden z najbardziej kolorowych i zabawnych trendów sezonu, który łączy wiele wydruków, klasyczne kwiaty, kropki, nadruki zwierzęce. Mieszanki te można znaleźć we wszystkich rodzajach odzieży, od spodni i kurtek dżinsowych po marynarki, sukienki, koszule i total look.

Uwielbiasz ten trend, ale nie wiesz jak go połączyć?

Boho look.
Sukienka w stylu boho jest zwykle synonimem trendu patchworkowego, jeśli dodamy do niej torebkę z rafii i plecione sandały, otrzymamy doskonały letni look, idealny na każdą sytuację.
Styl 90’s.
Co jest bardziej 90’s niż nadruk? Najlepsze jest to, że obecnie możemy znaleźć stroje, które łączą dżins z tym nadrukiem, i to w pastelowych odcieniach. Efektem będzie połączenie głównych trendów sezonu.
Total denim look.
Dżinsowy outfit z łat w różnych odcieniach, połączony z basicowym białym T-shirtem i dresami w tym samym kolorze to absolutny hit tego sezonu.

Podstawowe stroje z elementami patchworku.

Możemy stworzyć niesamowity wygląd z prostej kombinacji białego T-shirtu i dżinsowych lub czarnych spodni. Kolorowy akcent można uzyskać za pomocą patchworkowej kurtki bomberki, lub trencza w różnych odcieniach. Możesz również założyć podstawową kurtkę i uzyskać patchworkowy styl dzięki dodatkom, takim jak torba czy tak modny obecnie kapelusz.
Nie możemy zapomnieć o patchworkowych koszulach, w najczystszym stylu lat 80-tych i 90-tych, idealnych do dodania odrobiny koloru do całkowicie czarnej stylizacji, na przykład, czy jest to zestaw spodni i topu lub podstawowej krótkiej sukienki.

Istnieje wiele opcji, które oferuje nam trend patchworkowy, od koców i kołder do dekoracji domu, po wszelkiego rodzaju ubrania do Twojej garderoby.